Αρχική >
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/Rectangle.png)
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/Rectangle.png)
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/Rectangle.png)
![](https://www.thedistiller.gr/wp-content/uploads/2024/02/monkey-47-gin-logo.jpg)
![](https://www.thedistiller.gr/wp-content/uploads/2024/02/monkey-47-gin-logo.jpg)
![](https://www.thedistiller.gr/wp-content/uploads/2024/02/monkey-47-gin-logo.jpg)
Monkey 47
Το Monkey 47 Gin είναι ένα πασίγνωστο και πολύ αγαπητό gin που παράγεται στο Γερμανικό δάσος του Σβάρτζβαλντ, στην περιοχή του Βάδη-Βυρτεμβέργη της Γερμανίας. Η ιστορία του Monkey 47 Gin ξεκινάει με τον Wing Commander Montgomery “Monty” Collins, έναν Άγγλο αξιωματικό του Royal Air Force, που μετακόμισε στη Γερμανία μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Ο Monty Collins εργάστηκε ως αντιπρόσωπος στη Γερμανία και είχε ένα μικρό ξενοδοχείο στο δάσος του Σβάρτζβαλντ. Κατά τη διάρκεια της διαμονής του εκεί, άρχισε να παράγει το δικό του gin, χρησιμοποιώντας το ως έναν τρόπο να δημιουργήσει ένα μοναδικό και αυθεντικό προϊόν. Το όνομα “Monkey 47” προέρχεται από τα 47 βοτανικά συστατικά που χρησιμοποίησε στη συνταγή του, καθώς και από το γεγονός ότι ένα παλιό προσωπικό του καραβίσιο πρόστιμο από την Ινδία είχε ένα παλιό λιθάρινο μαϊμού στο κουτί του.
Το Monkey 47 Gin ανακαλύφθηκε ξανά το 2006 από τον Alexander Stein, έναν φίλο του Monty Collins, ο οποίος αποφάσισε να αναβιώσει τη συνταγή και την παραγωγή του. Από τότε, το Monkey 47 έχει αποκτήσει ευρεία δημοτικότητα για το μοναδικό του προφίλ γεύσης και το προσεγμένο στυλ του.
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/brands_bottle.png)
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/brands_bottle.png)
![](/wp-content/themes/dsgr-child/assets/images/brands_bottle.png)
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ
Ανακάλυψε τα καλύτερα προϊόντα που προσφέρουμε
Κτήμα Μανωλεσάκη Exis 2019 Ερυθρός Ξηρός Οίνος 187ml
Κτήμα Μανωλεσάκη Exis Ερυθρός Ξηρός ΟίνοςΠεριοχή / Αμπελώνας Αδριανή – Γεωγραφική περιοχή Δράμας, βόρειο – ανατολική Μακεδονία. 2 εκτάρια ιδιόκτητα γραμμικά αμπελοτεμάχια σε υψόμετρο 200-300 μέτρα. Αργιλώδες έδαφος με καλή αποστράγγιση λόγω ύπαρξης μικρών ασβεστόλιθων. Στρεμματική απόδοση 800-900 κιλά στο στρέμμα.Ο τρύγος είναι νυχτερινός, με στόχο τα σταφύλια να φτάσουν στο οινοποιείο δροσερά και όχι ζεστά, όπως στον ημερήσιο τρύγο. Έτσι, πολύ πιο γρήγορα και χωρίς θερμικό σοκάρισμα, ψύχονται για την προζυμωτική κρυοεκχύλιση.Οινοποίηση Κλασική ερυθρή αλκοολική ζύμωση στους 24οC. Ωρίμανση πάνω στις φίνες λάσπες για 2 μήνες που αυξάνει τον όγκο και το σώμα του. Φρέσκος οίνος δεξαμενής.Γευστικά Χαρακτηριστικά Χρώμα ρουμπινί μέτριας έντασης, με αρώματα φραγκοστάφυλου, κερασιού και δαμάσκηνου. Γεύση ευχάριστη, μαλακή και ισορροπημένη με έντονη την αίσθηση της φρεσκάδας, καλή οξύτητα, ήπιες ταννίνες και κομψή επίγευση.Αρμονία Μοσχαράκι γιουβέτσι, παραδοσιακά κόκκινα κρέατα και λαδερά κατσαρόλας, άγρια μανιτάρια, ορεκτικά και παλαιωμένα τυριά. Σερβίρεται στους 12-14οC.Ποικιλιακή Σύνθεση Μοσχόμαυρο 60%, Λημνιό 40%Καθαριστικό Μύλων άλεσης Urnex Grindz 435g
Καθαρίζει τα μαχαίρια και το εσωτερικό του μύλου άλεσης καφέ χωρίς την ανάγκη αποσυναρμολόγησής του.Απομακρύνει οσμές καθώς και τα πιο επίμονα υπολείμματα και έλαια του καφέ.Φυσικό προϊόν απαλλαγμένο από οποιοδήποτε χημικό στοιχείοΚατοχυρωμένο με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στις ΗΠΑ και σε αλλοδαπές χώρες
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
Monkey 47 Dry Gin 500ml
Gin από το Μέλανα Δρυμό στην Γερμανία, το Monkey 47 περιέχει ένα μοναδικό συστατικό. Βατόμουρα!Το 47 προέρχεται από τον αριθμό των βοτάνων που μπαίνουν σε αυτό το μοναδικό τζιν και το γεγονός ότι είναι εμφιαλωμένο σε 47% αλκοόλ.Άρωμα: Αρώματα δάσους, φρέσκα λαχανικά, φρεσκοκομμένο χορτάρι σημειώσεις εσπεριδοειδών και βοτάνων, όπως ένα πευκοδάσος μετά τη βροχή.Γεύση: Ισχυρό τζιν με άφθονα καρυκεύματα, φρούτα και βότανα.Επίγευση: Ξηρό.Γενικά, ένα μοναδικό premium τζιν, που ταιριάζει απόλυτα σε κοκτέιλ με ένα εξίσου ισχυρό βερμούτ, για το απόλυτο Negroni